1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg

Witamy na oficjalnej stronie Służby Liturgicznej Archidiecezji Częstochowskiej

Niniejsza strona ma za zadanie pomagać w formacji młodych ludzi czynnie włączających się w sprawowanie liturgii. Dlatego też tematy poruszane na stronie w szczególności będą związane z Eucharystią. Będziemy informować na bieżąco o życiu archidiecezji, organizowanych kursach, rekolekcjach, wyjazdach i turniejach.

Kontakt z ks.PAWEŁ WRÓBEL, opiekunem Służby Liturgicznej Archidiecezji Częstochowskiej, pod nr tel. 602 603 270.

Administrator strony: ceremoniarz Adam Śpiewak -  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

Blisko 1000 ministrantów i lektorów wzięło udział 13 czerwca w IV Pielgrzymce Służby Liturgicznej Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej, która pod hasłem „Panno Maryjo pokazuj młodym drogę, a dzieci otocz płaszczem swej opieki” (św. Jan Paweł II) odbyła się do Archidiecezjalnego Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce. 

 

Pielgrzymowanie rozpoczęło się spotkaniem z klerykami Wyższego Seminarium Duchownego w kościele św. Rodziny przy sanktuarium. Podczas spotkania ministranci i lektorzy wysłuchali świadectwa kleryka z pierwszego roku o jego drodze powołania. Oprawę muzyczną zrealizował zespół klerycki. Podczas spotkania zaprezentowany został film o historii sanktuarium w Praszce, przygotowany przez TV „Niedzielę”. – Jesteście tutaj, aby uczyć się od Maryi zawierzenia Bogu. – mówił ks. prał. Stanisław Gasiński kustosz sanktuarium, witając uczestników pielgrzymki.

Następnie w Sanktuarium Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia Nowennie przed koronacją obrazu przewodniczył ks. Sebastian Ciastek duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej.

Następnie Mszy św. na wzgórzu kalwaryjskim przewodniczył abp Wacław Depo metropolita częstochowski. Mszę św. z Metropolitą częstochowskim koncelebrowali m. in. ks. prał. Stanisław Gasiński, ks. Sebastian Ciastek, ks. Andrzej Przybylski – rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, ks. Andrzej Kuliberda – wikariusz biskupi ds. duszpasterskich w archidiecezji częstochowskiej oraz kapłani, duszpasterze ministrantów z terenu archidiecezji.

W homilii abp Depo podkreślił, że „wspominając tajemnicę Niepokalanego Serca Maryi rozumiemy, że jest to obrona przed wszystkim tym, co nam zagraża w życiu duchowym” i przypomniał, że „trzeba uczyć się na nowo ufać Bogu we wszystkich okolicznościach naszego życia”.

„Wy sami nie wiecie, jak jesteście piękni wówczas, kiedy znajdujecie się w zasięgu Słowa Bożego i Eucharystii. Sami nie wiecie, jacy jesteście piękni, kiedy obcujecie z bliska z Chrystusem, z Mistrzem, starając się żyć w Jego łasce uświęcającej”. – kontynuował Metropolita częstochowski przypominając słowa św. Jana Pawła II i dodał: „Piękno jest w Was zrodzone w przymierzu trzech serc: Najświętszego otwartego Serca Zbawiciela, Niepokalanego Serca Maryi i serca każdego z nas”.

Abp Depo przypomniał, że „Najświętsze Serce Jezusa jest otwarte dla nas”. – W tej tajemnicy Zbawiciel miłosierny kroczy ku nam. – mówił abp Depo, wskazując równocześnie na znaczenie słów „Jezu, ufam Tobie”.

Metropolita częstochowski podkreślił również, że „Niepokalane Serce Maryi mówi o tym, że kto jak nie Maryja podprowadzi nas do głębi miłości Chrystusa”. – Trzeba też spojrzeć na niepokój i ból Jej serca. Czy my na wzór Maryi szukamy Jezusa tak, żeby nas serce zabolało? – pytał abp Depo.

Arcybiskup przypomniał ministrantom, że Kalwaria w Praszce to miejsce zawierzenia. – Maryja przeżywa ciemności wiary na Kalwarii, by zrozumieć to, co dzieje się w życiu Jezusa. Maryja poprzez ciemności wiary podprowadza nas do bliskości Jezusa. – mówił abp Depo

„Dzisiaj chcemy opieczętować nasze serca, byśmy umieli być wierni Bogu we wszystkich okolicznościach naszego życia”. – dodał arcybiskup.

Metropolita częstochowski wskazał ministrantom na wzór św. Tarsycjusza, który zginął w obronie ratowania Hostii. – To jest naszym zadaniem, by być blisko Jezusa.- zaapelował abp Depo

„Matka zawierzenia niech Wam wyprasza łaskę miłości wiernej aż do końca”. – zakończył Metropolita częstochowski.

Na zakończenie Mszy św. abp Depo zawierzył ministrantów i lektorów Kalwaryjskiej Matce Zawierzenia. Następnie ks. Sebastian Ciastek dziękując za dar kolejnej pielgrzymki Służby Liturgicznej Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej przypomniał, że „Matka Boża Kalwaryjska wychowała serca Jana Pawła II, który chciał, by Maryja Kalwaryjska królowała także w Praszce”. – Niech Maryja będzie wychowawczynią sumień i serc ministrantów. – mówił ks. Ciastek.

W ramach pielgrzymki odbyły się również gry i zabawy. Abp Depo rozlosował również w ramach „ministranckiej loterii” dwa tablety. Na zakończenie pielgrzymki odbyło się nabożeństwo czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Organizatorem IV Pielgrzymki Służby Liturgicznej Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej było Duszpasterstwo Służby Liturgicznej Ołtarza, pod kierunkiem ks. Sebastiana Ciastka. Natomiast tygodnik katolicki „Niedziela” przygotował dla wszystkich uczestników pielgrzymki m. in. okolicznościowe albumiki.

Tekst i foto: Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela