Wielki Post - trwa 40 dni i rozpoczyna się zawsze w Środę Popielcową. Jej data zależy od daty uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. W Środę Popielcową kapłani na znak pokuty i umartwienia posypują nasze głowy popiołem. Do dobrego przeżycia tego czasu pomagają nam modlitwa, post i jałmużna. W niedziele Wielkiego Postu odprawiane są Gorzkie Żale, a w piątki - nabożeństwa Drogi Krzyżowej. W tym okresie w liturgii nie odmawia się hymnu „Chwała na wysokości Bogu”, „Ciebie, Boże, chwalimy” oraz aklamacji „Alleluja” (zamiast „Alleluja występuje

Czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu .2 lutego obchodzimy święto Ofiarowania Pańskiego, zwane popularnie świętem Matki Bożej Gromnicznej. Jest to pamiątka ofiarowania małego Chrystusa w świątyni jerozolimskiej.

Króluj nam Chryste !!!

Po intensywnych rekolekcjach w Św Puszczy w Olsztynie grupa 205 ministrantów przyjęła z rąk ks Arcybiskupa Wacława Depo posługę lektoratu. Uroczystość odbyła się 16 grudnia o godz 18.00 w parafii św Wojciecha w Częstochowie. Ks Abp zachęcał młodych lektorów aby przez czytanie Słowa Bożego i przez swoje życie zanosili Obraz Chrystusa wszystkim ludziom.

Życzymy najmłodszym lektorom naszej archidiecezji sił i gorliwości w czytaniu Bożego Słowa.  

GALERIA

Króluj nam Chryste !!!!
W dniu 2 grudnia 2017 r Mszą świętą w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie rozpoczęliśmy Mistrzostwa Archidiecezji Częstochowskiej LSO w Tenisie Stołowym. Mistrzostwa zorganizował ks. Łukasz Dybowski - diecezjalny Duszpasterz sportowców. Ks. Łukaszowi pomagał Pan Janusz Haszcz (trener sportowy), oraz klerycy naszego Seminarium.
Rozgrywki odbywały się w trzech kategoriach: Lektor starszy, Lektor młodszy i Ministrant. Po raz pierwszy można było zdobyć puchar drużynowy. 
Oto wyniki:

Króluj nam Chryste!!!!

Mamy wspaniałą propozycję dla ministrantów i lektorów. Mianowicie darmowe bilety na mecze siatkówki AZS Częstochowa - Hala na Żużlowej.

Zainteresowanych proszę o kontakt - ks Paweł Wróbel 602 603 270

 Terminy meczy:

 25-11-2017 AZS Częstochowa Lechia Tomaszów Maz.

09-12-2017 AZS Częstochowa Ślepsk Suwałki

17-12-2017 AZS Częstochowa KPS Siedlce (HALA POLONIA, godz. 17:00)

13-01-2018 AZS Częstochowa TSV Sanok

20-01-2018 AZS Częstochowa AZS AGH Kraków

03-02-2018 AZS Częstochowa Norwid Częstochowa

17-02-2018 AZS Częstochowa Olimpia Sulęcin

W dniu 18 listopada 2017 r. ks. Bp Andrzej Przybylski ustanowił 22 nowych ceremoniarzy.  Uroczystość poprzedzona była Dniem skupienia w Wyższym Seminarium Duchownym, oraz poważnym egzaminem. Ceremoniarze przygotowywani byli do swojej posługi przez ks. Mariusza Bakalarza, oraz przez kleryków Wyższego Seminarium. Uczestniczyli w tygodniowym kursie, który odbył się podczas wakacji w św. Puszczy. Nowo ustanowionym ceremoniarzom życzymy, aby byli mistrzami Liturgii, oraz gorliwie wypełniali swoją posługę.  Niech Chrystus Dobry Pasterz Wam Błogosławi.

 Króluj nam Chryste !

GALERIA ZDJĘĆ

 

Zapraszamy wszystkich Ministrantów i Lektorów na Archidiecezjalny Turniej Tenisa Stołowego !!!!!
II MISTRZOSTWA odbędą się 2 grudnia o godz.9.00 w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.Zgłoszenia do 25 listopada !!!!! 
Serdecznie Zapraszamy!!!!
Zgłoszenia i Kontakt:
Ks. Łukasz Dybowski
tel:504680697
e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGULAMIN

Serdecznie Zapraszamy Ministrantów z Częstochowy na KURS LEKTORSKI który rozpoczyna się 21 października 2017 r. w Parafii św. Wojciecha w Częstochowie o godz.11.00. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych !!!!

W dniach od 14 sierpnia do 21 sierpnia trwała IV Pielgrzymka Rowerowa Liturgicznej Służby Ołtarza. Pokonaliśmy rowerem 700 km. Trasę rozpoczęliśmy w Sokółce przez Białystok, Konstantynów, Włodowę, Zamość, Lubaczów, Stalowa Wola, Kielce. Nasze Pielgrzymowanie zakończyliśmy modlitwą przed cudownym Obrazem na Jasnej Górze oraz Mszą św. w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Wszystkim Dobrodziejom na szlaku na którym spotkaliśmy dziękujemy, a uczestnikom gratulujemy tak wspaniałego pielgrzymowania na tym szlaku pielgrzymim.

GALERIA ZDJĘĆ

W dniu 10 czerwca 2017 r. ok 600 ministrantów i lektorów uczestniczyło w VI PIELGRZYMCE LITURGICZNEJ SŁUŻBY OŁTARZA ARCHIDIECEZJI CZĘSTOCHOWSKIEJ w Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej w Leśniowie koło Żarek. Mszę św. odprawił biskup senior Antoni Długosz. Po mszy odbył się posiłek oraz różne konkurencje i zabawy dla ministrantów i lektorów.

GALERIA ZDJĘĆ

W dniu 20 maja 2017 r. Ojciec święty Franciszek mianował nowego biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej został nim Ks dr Andrzej Przybylski. Biskup nominat był duszpasterzem akademickim, rektorem Wyższego Seminarium Duchownego , obecnie był proboszczem Kolegiaty św. Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu. Cała Liturgiczna Służba Ołtarza księdzu biskupowi nominatowi życzy błogosławieństwa Bożego oraz samych owocnej pracy w posłudze biskupiej.

W dniu 1 i 2 maja 2017 r. odbyły się XII Mistrzostwa Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w Częstochowie o puchar KnC. I miejsce w kategorii Ministrant zajęła drużyna z Parafii Narodzenia NMP w Tymbarku (diec.tarnowska) , w kategorii Lektor Młodszy puchar zdobyła drużyna z parafii Matki Boskiej Fatimskiej w Chojnicach (diec. pelpińska) a w kategorii Lektor Starszy, puchar powędrował do parafii Matki Bożej Królowej Świata w Radomiu (diec.radomska) Wszystkim zwycięzcom gratulujemy.Mistrzostwa zakończyły się koncertem ks Jakuba Bartczaka oraz meczem pomiędzy Księża a Gwiazdami. 

WYNIKI

GALERIA ZDJĘĆ

Zapraszamy lektorów i ministrantów do udziału w Pielgrzymce LSO, która odbędzie się10 czerwca 2017 r. Chcemy udać się do Leśniowa ponieważ w tym roku obchodzona jest 50-ta rocznica koronacji figurki Matki Bożej.Jak co roku oprócz modlitwy przewidziane są gry i zabawy: mecz piłki nożnej, konkurencje sportowe, konkurs wiedzy nt. służby liturgicznej i wiele innych atrakcji.

Prosimy księży opiekunów o zgłaszanie grup ministrantów do dekanalnych duszpasterzy LSO do końca maja.

Więcej informacji: ks. Paweł Wróbel - 602603270

Króluj nam Chryste !!!!
W sobotę 4 marca odbyły się XI Mistrzostwa LSO Archidiecezji Częstochowskiej w Piłkę Halową.
Rozgrywki rozpoczęliśmy mszą świętą w parafii Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Ostrowach nad Okszą. Dziękujemy ks. Piotrowi Mizerze proboszczowi tej parafii za gościnność i otwarte serce.
Słowa podziękowania należą się także Panu Dariuszowi Bednarskiemu Dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Ostrowach za pomoc w zorganizowaniu mistrzostw.
Po mszy świętej udaliśmy się na hale by walczyć o zwycięstwo. Emocji nie brakowało, szczególnie w półfinałach i meczach finałowych.
Wszystkim drużynom serdecznie gratuluje zaangażowania, ducha walki i postawy godnej ministranta. Wszyscy jesteście zwycięzcami, ponieważ doszliście tak daleko.
Zdjęcia z mistrzostw obejrzeć możesz klikając tutaj.
Jak na każdych mistrzostwach musieliśmy wyłonić zwycięzców: